על שומן, בישול, ו"טעם של פעם"

placindfgh 082

אני מניח שכל מי שקורא את הבלוג הזה יכול להסיק די בקלות שמעריץ גדול של תנועת הטבעונות אני לא. אין לי שום דבר אישי נגד הטבעונים או הטבעונות עצמה – להיפך, אני חושב שדיון על אכזריות והתעללות בתעשיית הבשר ראוי ואף רצוי, וכבר אמרתי לא פעם שאני בעד קניית בשר אורגני ובנוסף אני מחרים שחיטות כשרות בעיקר בשל ההתעללות הכרוכה בעניין. עם זאת, ישנם דברים שמרתיחים אותי, כגון הראיון הזה. כמו שנכתב במכתב ששלחתי למערכת "הארץ" בנושא יחד עם ידידה, אני נגעל מהשימוש הציני והמגעיל ברטוריקה של שקרים. טבעונות איננה בריאה, ההיפך. אתם מוזמנים לבדוק אותי בנושא – דיאטה טבעונית שלא בפיקוח רפואי עלולה לגרום בעיות, ומבחינה סטטיסטית, טבעונים נוטים לסבול יותר מחסרים בהורמונים הנדרשים להתפתחות תקינה, ויטמינים, חלבונים, וכמו כן הם בסיכון לבעיות נפשיות. אני לא אומר שדיאטות כגון הפליאו בריאות, ההיפך מכך (לכל הקשקשנים, האדם הקדמון היה מת בגיל ממוצע של 40, כך שאפקטים מצטברים מתזונה לקויה לא ממש היו רלוונטיים אליו). אישית, אני מאמין שאין כזה דבר "תזונה אופטימלית" לכלל בני האדם. יש בני אדם שצריכים לאכול יותר בשר, ויש כאלה שצריכים יותר צמחים. עוד יותר, אני מאמין שהתזונה האידיאלית לרוב תלויה בגנטיקה, ולכן היא התזונה המסורתית של המקום ממנו הגעת. או במילים אחרות – מוצאך מאיטליה? סביר שהאוכל האיטלקי הוא האידיאלי עבורך. אתה ממוצא הודי? סביר שהאוכל ההודי יהווה את התזונה האידיאלית עבורך, וכיו"ב. כאמור, זאת אמונה – אינני יודע אם זה מדויק, אבל אני משתדל לעקוב אחרי העקרונות הנ"ל ואני מניח שזה משתקף במתכונים שאני מפרסם בבלוג זה.

הפוסט הזה איננו פוסט ביקורת על הטבעונות – אם לעיתון הארץ יהיה האומץ לפרסם את התגובה ששלחתי אליו כולכם תוכלו לקרוא את דעתי המלאה בנושא. זהו בלוג אוכל, וככזה אני הולך לשמור אותו. אין לי עניין להכנס לוויכוחים האלה – הם חסרי תועלת, מאחר ואין מה לדבר עם אנשים מוסתים המאמינים בקונספירציות על. הנושא המרכזי של הפוסט הזה הוא – החזיקו את עצמכם חזק – שומן. לא, לא במובן של דיאטה – שומן במובן של שומן מן החי ואיך מבשלים איתו כמו שצריך. כמו שאמרתי, אני מאמין בלאכול לפי המוצא שלך, ושומן מן החי מככב במטבחים המסורתיים בכל אירופה – ממוסקבה עד פורטוגל, ומאוסלו עד סיציליה, בכל העמים ובכל הדתות.

אני בטוח שכרגע חלק מהקוראים מרימים גבה בתמיהה, והאחרים מזדעזעים עד עמקי נשמתם. מה? בישול עם שומן? אני מטורף? האם אני רוצה למות ממחלות לב? האם אני לא יודע שזה לא בריא?

ובכן, לא אמרתי בשום מקום ששומן הוא אוכל בריאות (כי כמו כל דבר, לאכול ממנו יותר מדי מן הסתם לא יהיה רעיון חכם). אינני תזונאי קליני וקטונתי מלקבוע כזה דבר. עם זאת, הגישה לפיה שומן מן החי הוא רעל טהור היא יותר אמונה מאשר עובדה מוצקת (ראו 1, 2, 3), ולכל היותר ניתן לומר שהראיות בנושא לא מספקות הוכחה טובה לכאן או לכאן. במילים אחרות, מלאכול שומן במידה לא קורה כלום, וחבל להתרגש מזה סתם. האמת היא, שבמקרים מסוימים, שומן מן החי עדיף על שומנים ושמנים מהצומח. מרגרינה הינה רעל מזוקק (וזה לא מפריע להמוני בית ישראל להשתמש בה, נכון?), ובכל מה שקשור לטיגון ממושך, לשומן מן החי נקודת בערה גבוהה בהרבה מרוב השמנים, מה שהופך אותו לאידיאלי מבחינה זאת בטיגון עמוק. בנוסף, בהרבה מקומות בעולם, שומן מן החי שעבר המלחה או כבישה הוא מאכל לכל דבר ועניין – לאוקראינים ולרוסים ישנו הסאלו, לאיטלקים ישנו הלארדו, לאשכנזים ישנו השמאלץ, והרשימה עוד ארוכה. שומן הוא חלק אינטגרלי במטבח המסורתי של הרבה תרבויות, ואין סיבה להירתע ממנו.

הזכרתי עד עתה שלושה מאכלים שונים – סאלו, לארדו ושמאלץ. הפוסט הזה יעסוק במאכל האחרון בלבד, מאחר וגם הסאלו וגם הלארדו בעלי אופן הכנה שונה מאוד, ואינם בדיוק שומן המתאים לבישול (פרוסת סאלו על טוסט עם דבש מלמעלה… גרררר), כך ששני המעדנים הנ"ל יקבלו פוסט מיוחד שיוקדש להם בלבד. הפוסט הזה יוקדש לשמאלץ (שומן מזוקק) ולחמאה מזוקקת – שני מרכיבים שהשימוש בהם הולך ופוחת, וחבל. אם מישהו מכם תהה מה הופך קישקע בינוני לקישקע טוב – מדובר בשמאלץ מאווז או עוף שמן, שנותן למילוי את הטעם. אם לא הבנתם למה הקארי שהכנתם בבית לא קיבל את המרקם הקרמי שראיתם בהודו – החמאה המזוקקת עושה את כל ההבדל. אם תהיתם למה אכלתם בחו"ל פאי עם בצק פריך שלא הצלחתם לשחזר עם חמאה – סביר שזה בגלל הלארד (Lard), שומן החזיר המזוקק.

אז מה זאת אומרת "שומן מזוקק"? למה "מזוקק"?

ובכן, התשובה מצויה בשם – אנחנו מזקקים את השומן, בין אם חמאה או שומן מהחי. המטרה שלנו בזיקוק שומן היא ליצור ממרח במקרה של שומן מן החי (כי בואו נודה בזה, למרוח שומן טהור על לחם זה מעט… בעייתי), או לזקק את מוצקי החלב (במקרה של חמאה). הרעיון הבסיסי בזיקוק חמאה או שומן מן החי בסך הכל די דומה – ממיסים את השומן על חום מאוד נמוך, ולאחר מכן מסננים/מגרדים החוצה את החלקים שלא ניתן לזקק, כלומר, במקרה של חמאה – מוצקי חלב, ובמקרה של שומן – החלקים בשומן שאי אפשר "להמיס" (מאכל הידוע בשמו היידי כגריבען).

עם זאת, למה לנו לזקק שומן? למה זה טוב בכלל? הרי שומן מזוקק, למעט שמאלץ, זה חומר שנגיד ככה, לא קל למצוא על המדפים והשימוש בו הולך ודועך. ובכן, חמאה מזוקקת משמשת במדיום נהדר לטיגון ורטבים (מכירים את כל רטבי החמאה הצרפתיים? בחלק לא קטן מהם אתם אמורים להשתמש ב"חמאה חומה", כלומר, חמאה מזוקקת) מאחר והיא מעניקה טעם אגוזי נהדר, ושומן מן החי… מאיפה אני מתחיל?

שומן מעוף נותן טעם של עוף לכל דבר, ואפשר בכיף לטגן איתו ולהכין מליות (1. פירה עם שומן עוף הוא מלית מדהימה לקנישים. 2. אפשר לטגן איתו שניצלים – אתם לא תתחרטו. 3. ואפשר להשתמש בו כאבקת מרק טבעית ומשפר טעם). שומן אווז בעל טעם חזק יותר, ואפשר להשתמש בו לכל אחד מהדברים הקודמים שהזכרתי, שלא לדבר שאפשר למרוח אותו על לחם שיפון ולהנות מאחד הדברים הכי טעימים שהאלים בראו. עם שומן כבש ובקר לא יצא לי לעבוד יותר מדי ולכן אני מעדיף שלא להפגין את בורותי ברבים, אבל בכל מה שקשור לשומן חזיר… ובכן, מדובר אולי באחד מהשומנים הכי שימושיים שיש. השומן מהגב והבטן בעל טעם חזק של בשר חזיר, ומשתמשים בו לבישול, טיגון, הכנת ממרחים, הכנת נקניקים (מה חשבתם שמורחים על שפק או פרושוטו כדי שלא יתייבש יותר מדי? הרי זה עדיין צריך להיות תלוי איזה שנה באקלים יבש…), הכנת פטה, טרין, רייטים, וכל דבר שדורש מדיום שומני. עם זאת, לחזיר ישנן גם רקמות שומן פנימיות, שמגיעות מהאיזור האיברים הפנימיים, או מכסות שרירים כמו הפילה. מאחר ורקמות השומן האלה לא נמצאות ביותר מדי תנועה, אין להן כמעט טעם – מה שאומר שאפשר להשתמש בהן לאפייה. לא, לא רק בצק פריך לפאי בשרי, אלא גם בצק לפאי עם מלית מתוקה, או לקינוחים וקרמים בכללי (והנה עוד סיבה למה החזיר זה ההמצאה הקולינרית הכי מוצלחת שישנה בגן החיות של אלוהים). אכן כן, אפשר להכין מחזיר מאכלים מתוקים, ולמען האמת, הרבה מהעוגות והעוגיות המסורתיות של אירופה הוכנו במקור בעזרת השומן הזה, לא חמאה.

וכעת – למתכונים.

חמאה מזוקקת – סמנא – Ghee

החמאה המזוקקת היא מרכיב בסיסי בהרבה מטבחים, בפרט המזרח תיכוניים והאסיאתיים. תהיתם כיצד אמורים להכין ג'חנון? ובכן, בתימן לא הכינו אותו עם מרגרינה. כל המתוקים הצפון אפריקאים שלרוב מטוגנים בכמויות שמן? במקור אמורים להשתמש בחמאה מזוקקת. מה אתם חושבים נותן טעם אגוזי לבקלאוות למיניהן? חמאה מזוקקת. תהיתם כיצד בהודו מכינים קארי? אתם יכולים להיות בטוחים שבצפון זה לא נעשה עם שמן (האמת היא שההודים מאמינים שלחמאה מזוקקת ישנן סגולות רפואיות – קטונתי מלומר אם זה נכון או לא). וכמובן, אי אפשר שלא להזכיר את העובדה שהרבה רטבים צרפתיים משתמשים ב"חמאה חומה" – חמאה מזוקקת. למרות שמדובר במרכיב יסודי למדי, הרבה אנשים מחליפים חמאה מזוקקת בחמאה רגילה, צעד שהוא רעיון גרוע בלשון המעטה. חמאה מזוקקת בעלת טעם אגוזי שאי אפשר לחקות, לא עם חמאה רגילה ובטח שלא עם מרגרינה. אותו הדבר נכון גם בכיוון ההפוך – אי אפשר לחקות טעם של חמאה רגילה עם חמאה מזוקקת, כך שלא כדאי לכם להחליף את החמאה בחמאה מזוקקת איפה שלא ממליצים על זה (כלומר, בכל מתכון מסורתי שלא משתמש בחמאה מזוקקת). למרות שהחמאה המזוקקת הינה מצרך יסודי בהרבה מטבחים, הרשת הישראלית מלאה במתכונים שגויים להכנתה. לא, אי אפשר לזקק חמאה במיקרו, תודה. יש רק דרך אחת לעשות את זה כמו שצריך, והיא באמצעות המסה על חום נמוך וגירוד הקצף, תהליך שלוקח איזה עשר-עשרים דקות לפחות.

אז מה הדגשים בזיקוק חמאה?

ישנם שני דגשים – חייבים להשתמש בחמאה ללא מלח (ותאמינו לי, חמאה מומלחת יוצרת מן נוזל שחור מגעיל), וחייבים לבצע את כל התהליך על חום נמוך. כמה נמוך? הכי נמוך שאפשר – הסכנה היא שהחמאה תישרף, ולאחר שזה קרה, החמאה לא שווה יותר דבר – ישר לפח. לכן, בכל שלב בזיקוק החמאה, אם אתם מפחדים שהחמאה הגיעה לטמפרטורה יותר מדי גבוהה – מורידים את הסיר מהאש ונותנים לו להצטנן מעט, ורק אז ממשיכים בזיקוק. עם זאת, אין מה להירתע – לזקק חמאה זה תהליך הרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע. ולכן, ללא דיבורים נוספים – לעבודה.

מרכיבים – ל100-170 גר' של חמאה מזוקקת

200 גר' חמאה ללא מלח*

*אל תשתמשו בחמאה הכי מחורבנת שתמצאו. בבקשה תשתמשו בחמאה טובה – חומרי גלם טובים יוצרים תוצר סופי טוב.

הכנה

חותכים את החמאה לקוביות מכניסים לסיר. מתחילים להמיס את החמאה על חום נמוך. (אל תערבבו!)

pic 2 151

לאחר שהחמאה נמסה לחלוטין, אתם תשימו לב שלאחר זמן מה מתחיל להיווצר קצף. בעזרת כף שטוחה, מגרדים את הקצף הזה החוצה – אלו הם בדיוק מוצקי החלב שאנו רוצים להעיף.

pic 2 157

לאחר שסיימתם לגרד את הקצף הנ"ל, אתם תראו שבסיר ישנו נוזל צהבהב ועכור – אתם בדרך הנכונה, אבל ישנה עוד עבודה לבצע. כל פיסת קצף שאתם רואים שנוצרת – מגרדים החוצה.

pic 2 161

עם הזמן, ככל שתגרדו יותר קצף החוצה, החמאה המומסת בסיר תתחיל להיות יותר ויותר צלולה. כאשר אתם יכולים לראות את תחתית הסיר, זה אומר שתהליך הזיקוק הסתיים (סביר שגם תראו בדרך גרגירים חומים – אלו הם סוכרים בחמאה שעברו קרמליזציה).

הסמנא הצלולה, לפני גירוד הקצף הסופי

מגרדים את שכבת הקצף שנשארה, ובבקשה – מה שנשאר בסיר זאת חמאה מזוקקת. ברכותיי, יש לכם סמנא.

pic 2 181

מסננים את הסמנא דרך מסננת צרה לתוך קערה או כלי, ודואגים להוציא החוצה את כל הגרגירים החומים – מוצקי החלב והסוכרים (לצערי, לא כל כך רואים אותם בתמונה).

pic 2 184

מעבירים לצנצנת ומניחים במקום קריר (לא המקרר!) עד שהסמנא תתמצק. לאחר מכן, אפשר להשתמש בה לכל דבר שתרצו. למרות שניתן לשמור את הסמנא מחוץ למקרר, אני יכול לדווח מנסיוני (כמובן, אינני לוקח אחריות על כך) שהיא תישמר במקרר לחצי שנה לפחות.

pic 2 187

וכעת, אחרי שסיימנו עם הסמנא, עוברים לחלק המעניין יותר – זיקוק שומן מן החי.

שומן חזיר מזוקק לאפייה – Leaf Lard

כמו שהזכרתי קודם, ישנם הרבה סוגי שומן מזוקק. כמה הרבה? מכל חיית יבשה אכילה אפשר לזקק שומן (למעט אולי חיות רזות כמו ארנבת). עם זאת, שומן החזיר הוא אולי הכי שימושי מכל השומנים שיש. בפרט, אפשר לזקק כל שומן מן החי באותו האופן (אפשר גם, למי שמעוניין, להעביר לצנצנת את השומן מתבניות של צלי בקר או עוף – ככה אמא שלי לפחות מכינה את השמאלץ שלה). מה התהליך? ממיסים את השומן עם חום נמוך בסיר עם מעט מים (רק שיכסו את תחתית הסיר – המטרה היא למנוע מהשומן להשרף), והנוזל השמן שנשאר לאחר שהמים התאדו הוא השומן המזוקק. פשוט, לא?

לכן החלטתי לתת את המתכון לזיקוק שומן חזיר המיועד לאפייה – זהו המתכון שצריך לשים בו הכי הרבה תשומת לב כדי שבאמת יהיה מדובר בשומן עם טעם נייטרלי (לשומרי הכשרות מבינינו – ישנן שמועות רשת הגורסות שאפשר גם לזקק שומן בקר בצורה שתתאים לאפייה – אבל לא ניסיתי אז אין לי מושג אם זה נכון). אבל שומן מכל חיה אחרת מזוקק באותו האופן, פשוט עם פחות משנה זהירות.

שימו לב – אי אפשר לזקק שומן מבשר מעובד. כלומר, אתם לא יכולים לזקק שומן מבייקון או נקניק (עם זאת, אתם בהחלט יכולים לשמור את השומן הזה ולהשתמש בו), פשוט כי יש בו כבר יותר מדי טעמי לוואי. במילים אחרות – אתם צריכים שומן נקי – פשוט תבקשו מהקצב שלא יזרוק את השומן כאשר הוא מנקה לכם את הבשר. וכעת – למתכון.

(שימו לב שיכול להיות שלא תצליחו לזקק את כל השומן בפעם הראשונה – כלומר, המים התאדו וחתיכות השומן שבסיר עדיין לא נראות מטוגנות. אין מה להתרגש מזה – פשוט תסננו את השומן הנוזלי לקערה נפרדת, ותחזרו על התהליך מחדש עם השומן שנשאר)

מרכיבים –

שומן חזיר, מהצד הפנימי הפנימי של הפילה (כלומר, השומן שמכסה את הפילה מהצד הפנימי לצלעות) או מאיזור האיברים הפנימיים*

מעט מים מינרליים קרים

*שומן מהאיזורים הנ"ל רלוונטי רק לשומן חזיר מזוקק שמיועד לצרכי אפייה. לכל שימוש אחר אפשר להשתמש בכל רקמה שמנה אחרת.

הכנה –

מתחילים בניקוי השומן. מורידים מהשומן דם ופיסות בשר באופן הכי יסודי שאתם יכולים. שימו לב שזה הכרחי – המטרה היא שלשומן יהיה כמה שפחות טעם לוואי (כמובן, בשומן מזוקק שלא מיועד לאפייה, לא משנה מאיזה חיה, אפשר להשאיר חתיכות עור או בשר – ככה או ככה לשומן יהיה טעם לוואי).

placindfgh 027

קוצצים את השומן הנקי לחתיכות קטנות  – ככל שהחתיכות יהיו יותר קטנות, ככה תצליחו לזקק יותר שומן.

placindfgh 028

ועכשיו – הכיף מתחיל. מכסים את התחתית של סיר בגודל מתאים במים, ומעבירים אליו את השומן. מתחילים לבשל על הלהבה הכי נמוכה שיש לכם בכיריים (בשלב זה כדאי לציין שמומלץ לפתוח חלונות – הולך להתפשט בבית ריח מאוד… חזירי).

placindfgh 029

מפזרים את חתיכות השומן בסיר, ובינתיים אתם תשימו לב כיצד הנוזל בסיר הולך ונהיה עכור יותר ויותר – כלומר, השומן מתחיל להינמס.

placindfgh 030

ממשיכים לבשל על חום נמוך תוך כדי ערבוב כל כמה זמן עד שהמים מתאדים. כמו שאמרתי קודם – סביר שלא תצליחו לזקק את כל השומן בפעם הראשונה. כמו שרואים בתמונה למטה, חתיכות השומן עוד לא חומות – כלומר, יש עוד שומן שאפשר לזקק מהן.

placindfgh 036

מעבירים את השומן הנוזלי לכלי ומניחים בצד.

placindfgh 038

וכעת – חוזרים על התהליך עם חתיכות השומן שעוד לא זוקקו, עד שאתם רואים שלא ניתן לזקק מהן עוד שומן. כמובן, זה שאי אפשר לזקק מהן עוד שומן ממש לא אומר שאין מה לעשות איתן. לזרוק אותן יהיה חטא לאלוהי הקולינריה – מעבירים את האש לחום בינוני ומטגנים אותן בשומן של עצמן.

placindfgh 041

לאחר שחתיכות השומן משחימות מוציאים אותן מהסיר לנייר סופג – והנה, יש לנו גריבען מחזיר. מדובר בתוספת נהדרת לסנדוויץ', סלט, שלא לדבר שזה גם חטיף נהדר.

placindfgh 042

בכל מקרה, מעט סטיתי, נושא הפוסט הזה הוא לא גריבען (או Cracklings בשפה יותר מקצועית). כעת, אתם תשימו לב שלשומן שזיקקתם ישנו ריח מאוד חזק של חזיר. אל תדאגו, הוא יעבור לאחר שבוע. פשוט תשאירו אותו לא מכוסה מחוץ למקרר (כן, אפשר לשמור שומן מזוקק מחוץ למקרר) כשבוע בערך (וכמובן, במקום שחרקים לא מגיעים אליו), והוא יאבד את הניחוח הנ"ל. ובבקשה – יש לכם נוזל לבן כשלג, השומן הכי מוצלח לאפייה – לארד.

placindfgh 044

מאחר ובפוסט הזה נתתי הסברים איך לזקק שומן – הפוסט שאכתוב ביום רביעי יעסוק במאכל שמכינים עם שומן מזוקק, או אם אדייק, מאפה שהוא אחת מגאוותיה של פאלמה דה מיורקה, ואי אפשר להכין אותו בלי לארד.

לסיום, מנגינה נחמדה שתתאים בזמן שאתם הולכים לזקק שומן –

21 מחשבות על “על שומן, בישול, ו"טעם של פעם"

 1. פינגבק: אנסאימדה, או התשובה הספרדית לבורקס | עוף זה ציפור ופרה זה חיה.

 2. פינגבק: עוף בחמאה | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 3. פוסט מצויין! לאחרונה גהי נהייה אחד מהדברים החשובים בביתי (אני שייכת לקבוצה הלא בריאה של הפלאו) ועכשיו עשית לי חשק להמשיך הלאה 🙂 ובכלל, כיף לקרוא את הבלוג 🙂
  שאלה: האם דינו של שומן אווז כדין שאר השומנים בזיקוק?

  • הי אפונית, אני מצטער, אבל לא הבנתי כל כך את השאלה. למה הכוונה? איך לזקק שמאלץ? כעיקרון, בעופות זה עסק טיפה שונה, מאחר ושם יש גם פחות שומן מראש (גם האווז הכי שמן לא שמן כמו חזיר, נגיד ככה). הרעיון הוא אותו רעיון – מורידים את השומן, קוצצים, ומזקקים כמו במתכון לשומן חזיר, אבל אפשר גם לעשות את זה עלי ידי צלייה. נניח, אם מכינים עוף צלוי, לשמור את השומן שנאגר בבסיס התבנית. בכל מקרה, אני מצרף מתכון לזיקוק שומן אווז ממתכון של בחור שיודע טוב מה הוא עושה –

   http://honest-food.net/wild-game/duck-goose-recipes/rendered-duck-goose-fat/

   בהצלחה 🙂

 4. פוסט מעולה, מקווה שהיום אספיק לקנות שומן חזיר בכדי להתחיל את התהליך…

  תיקון טעות קטן – חמאה חומה היא -לא- חמאה מזוקקת. נהפוך הוא – חמאה חומה היא חמאה שמחממים אותה על אש קצת יותר גבוהה דווקא בכדי שמוצקי החלב והסוכרים ייתקרמלו ויתנו לחמאה טעם של אגוזים קלויים. בצרפתית, ד״א, החמאה הזו נקראת בר נוזט, כלומר חמאה אגוזית.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Beurre_noisette

 5. פינגבק: שומן חזיר ואפייה חלק ב' – Polvorones | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 6. פינגבק: Gulyas Leves – או איך להכין גולאש כהלכתו | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 7. פינגבק: שוקרוט בסגנון Slow Food | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 8. פינגבק: לאכול ברובע החמישי – צ'יצ'ולי | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 9. פינגבק: על שומן חזיר ואפייה – ביסקוצ'יטוס | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 10. פינגבק: לאכול ברובע החמישי – מוח | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 11. פינגבק: ג'חנון וקובנה, בסגנון לא תימני מובהק | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 12. פינגבק: עוף בשוקולד | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 13. פינגבק: שומן חזיר וקונדיטוריה – Lardy Cake | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 14. פינגבק: על שומן חזיר וקונדיטוריה – Bollas de chicharrones | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 15. פינגבק: קונפי, חלק ב' – קונפי אווז | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 16. פינגבק: משחקים בשומן כבש – עוגת סולת ושומן כבש | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 17. פינגבק: משחקים בשומן כבש – בקלאווה | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 18. פינגבק: על שומן חזיר וקונדיטוריה – סבריסולונה בסגנון מנטובה | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

 19. פינגבק: מדריך – כל חלקי החזיר | עוף זה ציפור ופרה זה חיה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s